Congratulations to the five LISD high schools who qualified to compete in finals at the UIL Swimming & Diving State Meet, bringing home gold, silver and bronze medals for their teams.

Vandegrift and Vista Ridge boys and girls gave strong performances in Saturday’s 6A finals. VRHS’s Paula Warren won the gold in the Girls 100 Yard Backstroke, while VRHS’s Trinity Hoang placed second in the Girls 50 Yard Freestyle. Danny Bishop from VHS took silver in the Boys 200 Yard Freestyle, and a VHS boys team made up of Aaron Gordon, Danny Bishop, Josh Bedford and Gabriel Aleman placed third in the Boys 200 Yard Medley Relay.

During Saturday’s 5A Finals, Cedar Park HS Girls took first place in the women’s team rankings. CPHS’s Ella Mongenel won the gold in the Girls 50 Yard Freestyle and took second place in the Girls 100 Yard Freestyle. CPHS’s Michaela Koltz took the gold in the Girls 100 Yard Breaststroke and third place in the Girls 200 Yard Individual Medley. In the Girls 200 Yard Medley Relay, a CPHS girls team made up of Michaela Koltz, Abigail Boyle, Chloe Wilkins and Ella Mongenel won the gold.

CPHS Diver Pierce Brooke won the gold in the Boys 1m Diving event.

Rouse’s Ella McQuinn took third place in the Girls 100 Yard Freestyle.

State Meet Wrap-Up: Finals Qualifiers & Results

Girls 50y Freestyle

Championship Heat

  • Ella Mongenel, Cedar Park HS (5A) – πŸ₯‡ First Place
  • Ella McQuinn, Rouse HS (5A) – Fourth Place
  • Trinity Hoang, Vista Ridge HS (6A) – πŸ₯ˆ Second Place

Girls 100y Backstroke

Championship Heat

  • Paula Warren, Vista Ridge HS (6A) – πŸ₯‡ First Place

Consolation Heat

  • Lindsay Morgan, Rouse HS (5A) – Tenth Place

Girls 100y Breaststroke

Championship Heat

  • Michaela Koltz, Cedar Park HS (5A) – πŸ₯‡ First Place

Consolation Heat

  • Chloe Wilkins, Cedar Park HS (5A) – Eleventh Place

Girls 100y Butterfly

Consolation Heat

  • Simone Koret, Leander HS (5A) – Eleventh Place

Girls 100y Freestyle

Championship Heat

  • Ella Mongenel, Cedar Park HS (5A) – πŸ₯ˆ Second Place
  • Ella McQuinn, Rouse HS (5A) – πŸ₯‰ Third Place

Girls 200y Freestyle

Championship Heat

  • Lauren Lucas, Cedar Park HS (5A) – Seventh Place

Girls 200y Individual Medley

Championship Heat

  • Michaela Koltz, Cedar Park HS (5A) – πŸ₯‰ Third Place

Consolation Heat

  • Chloe Wilkins, Cedar Park HS (5A) – Eleventh Place

Girls 200y Freestyle Relay

Championship Heat

  • Cedar Park HS (5A): Michaela Koltz, Lauren Lucas, Chloe Wilkins, Savanna Williamson – Eighth Place
  • Rouse HS (5A): Ella McQuinn, Lindsay Morgan, Allison Walker, Hana Elzayat – Fourth Place

Girls 200y Medley Relay

Championship Heat

  • Cedar Park HS (5A): Michaela Koltz, Abigail Boyle, Chloe Wilkins, Ella Mongenel – πŸ₯‡ First Place
  • Vista Ridge HS (6A): Paula Warren, Hannah Pecze, Amy Park, Trinity Hoang – Fourth Place

Girls 400y Freestyle Relay

Championship Heat

  • Cedar Park HS (5A): Abigail Boyle, Lauren Lucas, Adeline Vogan, Ella Mongenel – Eighth Place
  • Vandegrift HS (6A): Abby Naden, Alex Orris, Sydney Borick and Hannah Seal – Seventh Place

Consolation Heat

  • Leander HS (5A): Siri Pemberton, Kylie Quinn, Ella Boon, Simone Koret – Fourteenth Place
  • Vista Ridge HS (6A): Stella Estipona, Hannah Pecze, Paula Warren, Trinity Hoang – Ninth Place

Girls 500y Freestyle

Championship Heat

  • Lauren Lucas, Cedar Park HS (5A) – Sixth Place

Consolation Heat

  • Hannah Seal, Vandegrift HS (6A) – Tenth Place
  • Ashley Lee, Vista Ridge HS (6A) – Sixteenth Place

Boys 50y Freestyle

Championship Heat

  • Kai Funaro, Rouse HS (5A) – Seventh Place

Boys 100y Backstroke

Consolation Heat

  • Aaron Gordon, Vandegrift HS (6A) – Sixth Place

Boys 100y Breaststroke

Consolation Heat

  • Gannon Flynn, Vista Ridge HS (6A) – Ninth Place

Boys 100y Butterfly

Championship Heat

  • Aaron Gordon, Vandegrift HS (6A) – Seventh Place

Boys 100y Freestyle

Consolation Heat

  • Kai Funaro, Rouse HS (5A) – Tenth Place
  • Brannan Espericueta, Rouse HS (5A) – Fourteenth Place

Boys 200y Freestyle

Championship Heat

  • Danny Bishop, Vandegrift HS (6A) – πŸ₯ˆ Second Place
  • Josh Bedford, Vandegrift HS (6A) – Sixth Place

Boys 200y Individual Medley

Championship Heat

  • Kelson Flynn, Vista Ridge HS (6A) – Eighth Place

Consolation Heat

  • Alan Hoang, Leander HS (5A) – Sixteenth Place

Alternates

  • Aidan Spaulding, Vandegrift HS (6A)

Boys 200y Freestyle Relay

Championship Heat

  • Rouse HS (5A): Logan LaCombe, Noah Cruz, Brannan Espericueta, Kai Funaro – DQ

Boys 200y Medley Relay

Championship Heat

  • Vandegrift HS (6A): Aaron Gordon, Danny Bishop, Josh Bedford and Gabriel Aleman – πŸ₯‰ Third Place

Boys 400y Freestyle Relay

Championship Heat

  • Vandegrift HS (6A): Danny Bishop, Aidan Spaulding, Aaron Gordon, Josh Bedford – Fourth Place

Consolation Heat

  • Rouse HS (5A): Logan LaCombe, Noah Cruz, Brannan Espericueta, Kai Funaro – Fourteenth Place

Boys 500y Freestyle

Championship Heat

  • Josh Bedford, Vandegrift HS (6A) – Eighth Place

Consolation Heat

  • Danny Bishop, Vandegrift HS (6A) – Eleventh Place

Boys 1m Diving

Finals Flight

  • Pierce Brooke, Cedar Park HS (5A) – πŸ₯‡ First Place
  • Rustin Wilkinson, Cedar Park HS (5A) – Sixteenth Place