Well done to our Leander ISD Career and Technical Education students who competed at state-level FFA competitions this year, bringing home individual and team medals and plaques!

The Vista Ridge High School team – made up of students Abbie Notgrass, Austin Sassenberg and Regan Ostermiller – was named state champion in the marketing plan competition category, and the Vandegrift team – made up of Kristen Tjelmeland, Emma Tydeman, Brooke Cox and Campbell Jordan – was also named state champion in the veterinary science category. Cedar Park High School also landed a top-three finish, with a team made up of Kacey Miller, Cason Johnson, James Sanderson and Evan Mian landing in third place in the agricultural sales competition category.

Congratulations to all of our Leander ISD CTE students who have participated in FFA this year!

Agricultural Sales CDE

  • Oscar Prabo, Riley Horn, Olivia Garcia & Aubrey Vanlandingham – Vista Ridge HS – 6th place
  • Agricultural Communications CDE
  • Kacey Miller, Cason Johnson, James Sanderson & Evan Mian – Cedar Park HS – 3rd place

Agriscience Fair

  • Chloe Smith – Leander HS
  • Kayla Metcalf – Leander HS

Energy and Natural Resources CDE

  • Carley Johnson, Lauren Hogue & Yahya Abdalla – Vandegrift HS
  • Madeline Foster, Grace Stehling, Avery Dietz – Cedar Park HS

Entomology CDE

  • Lilly Nutt, Belle Autry, Carly Johnson & Lauren Hogue – Vandegrift HS

Extemporaneous Public Speaking

  • Claire Vermillion – Cedar Park HS – 7th place

Horse Judging

  • Brooke Mccracken, Avery Dietz, Emma McDougal, Lucy Wigert & Norah Goett – Cedar Park HS

Land Judging CDE

  • Ryan Meath, Dylan Meath, Presley Vance & Marissa Pellizzari – Vista Ridge HS

Marketing Plan CDE

  • Abbie Notgrass, Austin Sassenberg & Regan Ostermiller – Vista Ridge HS – 1st place

Nursery Landscape

  • Rylee Harmon, Adelynn Harris, Rilee Henneck & Ethan Liu – Leander HSD – 10th place

Senior Creed Speaking

  • Linda Vermillion – Cedar Park HS – State Semifinalist

State FFA Lone Star Degree

  • Wesley Turner – Rouse HS
  • Natalie Erzal – Rouse HS
  • William Gallagher – Glenn HS
  • Alex Cunningham – Glenn HS
  • Blthe Peel – Glenn HS
  • Nicholas Beach – Glenn HS
  • Madison Matula – Glenn HS
  • Aretha Roddy – Glenn HS
  • Hadlee Herzog – Glenn HS
  • Mike McEachron – Glenn HS
  • Hayden Fisher – Glenn HS
  • Tyler Lambert – Glenn HS
  • Cooper Johnson – Glenn HS
  • William Harmon – Leander HS
  • Chloe Smith – Leander HS
  • Aidan Goodrich – Leander HS
  • Kayla Metcalf – Leander HS
  • Kacey Miller – Cedar Park HS
  • Bailey Bradlau – Cedar Park HS

Veterinary Science CDE

  • Kristen Tjelmeland, Emma Tydeman, Brooke Cox & Campbell Jordan – Vandegrift HS – 1st place
  • Aidan Goodrich, Chloe Smith, Alora Chapman & Kassandra Raquet – Leander HS