Congratulations to all six of Leander ISD’s high schools who qualified to compete in the championship and consolation finals at the UIL Swimming & Diving State meet, bringing home a host of silver and bronze medals.

Rouse High School girls tallied three πŸ₯ˆ silver medals at the 5A level, notching second-place finishes in the 200 Yard Relay made up of Lindsay Morgan, Ella McQuinn, Olivia Brown and Hana Elzavat; the 200 Yard Freestyle Relay with Ella McQuinn, Lindsay Morgan, Allison Walker and Hana Elzavat; and Ella McQuinn again in the 100 Yard Freestyle. On the boys side, Kai Funaro snagged a πŸ₯‰ bronze medal for Rouse HS after finishing in third place in the 100 Yard Freestyle.

Also in 5A competition, Cedar Park High School’s Evan Roberts took home a πŸ₯ˆ silver medal with a strong showing in the Boys 100 Yard Butterfly.

During the 6A finals, Vandegrift High School’s Aaron Gordon rounded out the list of medalists after winning a πŸ₯ˆ silver medal in the Boys 100 Yard Backstroke.

State Meet Wrap-Up: Final Qualifiers & Results

Boys 200y Medley Relay

Championship Final

  • Rouse HS (5A) – 5th place
    • Logan LaCombe
    • Brannan Espericueta
    • Kyan Allen
    • Kai Funaro
  • Vandegrift HS (6A) – 5th place
    • Aaron Gordon
    • Nethaniel Mester
    • Danny Bishop
    • Gabriel Aleman

Consolation Final

  • Leander HS (5A) – 10th place
    • Jack Wood
    • Andrew Giauque
    • Bobur Jakhangirov
    • Ryan Tibbets
  • Cedar Park HS (5A) – 16th place
    • Blake Cookson
    • Parker Huang
    • Evan Roberts
    • Chance Meyer

Boys 200y Freestyle

Consolation Final

  • Danny Bishop, Vandegrift HS (6A) – 9th place
  • Bobor Jakhangirov, Leander HS (5A) – 11th place

Boys 200y Individual Medley

Championship Final

  • Mathew Timm, Rouse HS (5A) – 8th place

Consolation Final

  • Gannon Flynn, Vista Ridge HS (6A) – 12th place

Boys 50y Freestyle

Championship Final

  • Kai Funaro, Rouse HS (5A) – 4th place

Consolation Final

  • Gabriel Aleman, Vandegrift HS (6A) – 11th place

Boys 1m Dive

Finals

  • Rustin Wilkinson, Cedar Park HS (5A) – 13th place

Boys 100y Butterfly

Championship Final

  • Evan Roberts, Cedar Park HS (5A) – πŸ₯ˆ 2nd place

Consolation Final

  • Aaron Gordon, Vandegrift HS (6A) – 9th place
  • Bobur Jakhangirov, Leander HS (5A) – 10th place
  • Logan LaCombe, Rouse HS (5A) – 13th place

Boys 100y Freestyle

Championship Final

  • Kai Funaro, Rouse HS (5A) – πŸ₯‰ 3rd place

Consolation Final

  • Brannan Espericueta, Rouse HS (5A) – 9th place
  • Danny Bishop, Vandegrift HS (6A) – 10th place

Boys 500y Freestyle

Consolation Final

  • Mathew Timm, Rouse HS (5A) – 15th place

Boys 200y Freestyle Relay

Championship Final

  • Rouse HS (5A) – 4th place
    • Brannan Espericueta
    • Kyan Allen
    • Logan LaCombe
    • Kai Funaro

Consolation Final

  • Leander HS (5A) – 9th place
    • Bobur Jakhangirov
    • Haven Gier
    • Andrew Giauque
    • Ryan Tibbets

Boys 100y Backstroke

Championship Final

  • Aaron Gordon, Vandegrift HS (6A) – πŸ₯ˆ 2nd place
  • Evan Roberts, Cedar Park HS (5A) – 4th place

Boys 100y Breaststroke

Championship Final

  • Gannon Flynn, Vista Ridge HS (6A) – 6th place

Consolation Final

  • Brannan Espericueta, Rouse HS (5A) – 15th place

Boys 400y Freestyle Relay

Championship Final

  • Vandegrift HS (6A) – 4th place
    • Danny Bishop
    • Aaron Gordon
    • Jack Ritter
    • Gabriel Aleman

Consolation Final

  • Cedar Park HS (5A) – 13th place
    • Blake Cookson
    • Kaden Padilla
    • Nate Tonn
    • Evan Roberts

Girls 200y Medley Relay

Championship Final

  • Rouse HS (5A) β€“ πŸ₯ˆ 2nd place
    • Lindsay Morgan
    • Ella McQuinn
    • Olivia Brown
    • Hana Elzavat

Consolation Final

  • Vandegrift HS (6A) – 14th place
    • Jamie Borick
    • Liza Pozhenko
    • Emme Spevak
    • Alex Orris
  • Cedar Park HS (5A) – 15th place
    • Leah Cho
    • Addie Vogan
    • El Costello
    • Savanna Williamson

Girls 200y Freestyle

Consolation Final

  • Hannah Seal, Vandegrift HS (6A) – 9th place

Girls 200y Individual Medley

Consolation Final

  • Hannah Pecze, Vista Ridge HS (6A) – 14th place

Girls 50y Freestyle

Championship Final

  • Ella McQuinn, Rouse HS (5A) – 5th place

Girls 100y Butterfly

Championship Final

  • Brooke Frushour, Glenn HS (5A) β€“ 5th place

Girls 100y Freestyle

Championship Final

  • Ella McQuinn, Rouse HS (5A) – πŸ₯ˆ 2nd place
  • Hannah Seal, Vandegrift HS (6A) – 7th place

Consolation Final

  • Hana Elzavat, Rouse HS (5A) – 15th place

Girls 500y Freestyle

Consolation Final

  • Ashley Lee, Vista Ridge HS (6A) – 16th place

Girls 200y Freestyle Relay

Championship Final

  • Rouse HS (5A) – πŸ₯ˆ 2nd place
    • Ella McQuinn
    • Lindsay Morgan
    • Allison Walker
    • Hana Elzavat

Consolation Final

  • Vandegrift HS (6A) – 9th place
    • Sydney Borick
    • Alex Orris
    • Jamie Borick
    • Hannah Seal
  • Leander HS (5A) – 13th place
    • Kylie Quinn
    • Lexi Braun
    • Ana Preocanin
    • Ella Boon

Girls 100y Backstroke

Consolation Final

  • Lindsay Morgan, Rouse HS (5A) – 9th place

Girls 100y Breaststroke

Championship Final

  • Hannah Pecze, Vista Ridge HS (6A) – 8th place

Girls 400y Freestyle Relay

Championship Final

  • Vandegrift HS (6A) – 5th place
    • Alex Orris
    • Liza Pozhenko
    • Sydney Borick
    • Hannah Seal

Consolation Final

  • Rouse HS (5A) – 14th place
    • Olivia Brown
    • Caitlyn McLarty
    • Audree Foster
    • Allison Walker
  • Leander HS (5A) β€“ 15th place
    • Ana Preocanin
    • Zara Pinkerton
    • Ella Boon
    • Kylie Quinn